Nasz portal właśnie powstaje. :) Zapraszamy do współtworzenia i regularnego odwiedzania! Redakcja
A+ A A-

W głąb Półwyspu Chalcydyckiego

Wielu turystom Półwysep Chalcydycki kojarzy się przede wszystkim z nadmorskimi miejscowościami wypoczynkowymi. Kiedy jednak skusimy się na odwiedzenie wnętrze półwyspu, wówczas szybko się przekonamy, że ten region Grecji ma do zaoferowania znacznie więcej. Ukryte wśród gór osady, piękne krajobrazy oraz tradycyjna architektura – to wszystko warto zobaczyć na własne oczy. 

 

To właśnie w głębi lądu, a nie na plażach, mamy okazję zetknąć się z typowym greckim życiem. Szosą z miejscowości Nea Moudania można dostać się w okolice gór Cholomondas. Po drodze warto zatrzymać się w dużej wsi Nea Olinthos, w której archeolodzy natrafili na szczątki starożytnego miasta - Olintu. 

 

Ruiny pochodzą z VI wieku przed naszą erą, kiedy osadę założyli w tym miejscu mieszkańcy nadbrzeżnych wsi, którym zagrażała ateńska flota. Olint był znacznie bezpieczniejszym miejscem do życia. Do dziś zachowały się tu piękne mozaiki, brukowane uliczki oraz zarysy domów.

Kiedy ruszamy w dalszą podróż, roztacza się przed nami malowniczo położone Gerakini, a następnie miejscowość Poligiros, która jest administracyjną stolicą Półwyspu Chalcydyckiego. Przemieszczamy się krętą drogą w kierunku północnym, gdzie czeka na nas kolejne piękne miasteczko, mianowicie Arnea. Na jego zwiedzanie warto zarezerwować sobie przynajmniej dwie godziny. Tutaj turystów przyciągają przede wszystkim zabytkowe domy i nieduże sklepiki, w których można nabyć różne wyroby tkackie. 

Wracając na półwysep Kasandra, można jeszcze odwiedzić Petralonę, która jest dość chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem. 

  

Znajduje się tu ciekawa jaskinia naciekowa, w której znaleziono prymitywne narzędzia oraz szczątki ludzkie, których wiek oszacowano na dwieście tysięcy lat. Wycieczka po grocie trwa około pół godziny (z przewodnikiem w języku angielskim). Ciekawe znaleziska można także zobaczyć w zbudowanym przy jaskini muzeum. 

 

Do jaskini prowadzi urokliwa droga, dość dobrze oznakowana, przy której od czasu do czasu można zauważyć pasące się stada kóz. Takich obrazów nie brakuje właściwie na całym półwyspie.

Z Petralony można się skierować albo z powrotem do Gerakini, albo wrócić do swojej kwatery na półwyspie Sithonia czy Athos. 

 

 

 

Sklep

Odkryj Grecję

Booking.com

Sign In or Create Account

Do zobaczenia ponownie! :)