Nasz portal właśnie powstaje. :) Zapraszamy do współtworzenia i regularnego odwiedzania! Redakcja
A+ A A-

Od czego zacząć zwiedzanie Aten

[uwaga, wysokie stężenie starożytności!]

Ateny to wielkie miasto i można się w nim zgubić na długo, zwłaszcza ze zwykłą turystyczną mapką, która pokazuje tylko centrum :). Jak przystało na wielkie miasto z długą historią, zawierają mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić. Tutaj poznacie te, do których wypada trafić przy okazji pierwszej wizyty (wspomniana zwykła turystyczna mapka bardzo się przyda, bo każdy z wymienionych obiektów będzie na niej zaznaczony).

Zbiorczy bilet z 6 odcinkami (12 cały, 7 zniżkowy) pozwoli nam zwiedzić starożytności na świeżym powietrzu:

  • Akropol: centralne wzgórze starożytnego i nowożytnego miasta, a na nim Partenon (świątynia Ateny), Erechtejon (świątynia Posejdona, znana z kariatyd), pozostałości Propylejów (bramy wejściowej) i maleńka świątynia Nike Apteros (Bezskrzydłej);

  • Agora: wiele obiektów, m.in. Tezejon (jedna z najlepiej zachowanych starożytnych świątyń) i zrekonstruowana Stoa (portyk) Attalosa, mieszcząca muzeum Agory;

  • Keramejkos: starożytne miejsce pochówku z niewielkim, ale bardzo ciekawym muzeum (dodatkową atrakcją są spacerujące w terenie żółwie);

  • Teatr Dionizosa: starożytne miejsce przedstawień;

  • rzymską agorę: ze słynną Wieżą Wiatrów.

     

  • Muzeum Akropolu: oddane do użytku w 2009 r. zastąpiło poprzednie. można tam obejrzeć część fryzu partenońskiego, oryginalne kariatydy z Erechtejonu, kory i kurosy (przedstawienia młodych kobiet i mężczyzn) - bilet 5€;

  • Muzeum Archeologiczne: jedno z największych muzeów w Grecji i ponoć całej Europie, prezentujące bogatą kolekcję starożytności. Każdy znajdzie coś dla siebie - bilet 7€.

Można próbować obejść wszystko w jeden dzień, ale wtedy trzeba chodzić szybciej niż patrzeć. Prywatnie radziłabym co najmniej Muzeum Archeologiczne zostawić na inny dzień niż resztę – tempo to jedno, a nadmiar wrażeń może spowodować przeładowanie obwodów w głowie.

Krążąc w okolicach Akropolu nie zaszkodzi zawadzić o dumnie stojącą pośród wielkiego trawnika świątynię Zeusa Olimpijskiego w postaci kilku naprawdę imponujących kolumn i znajdujący się nieopodal Łuk Triumfalny Hadriana.

Zaraz obok Akropolu znajdziemy wzgórze Pnyks i Wzgórze Muz, a na nim pomnik Filopapposa. Mało zwiedzania, ale warto się przejść, bo tereny zielone w Atenach piechotą nie chodzą :).

Oprócz żelaznej trasy wycieczek wszelkich, warto wspiąć się na wzgórze Likavittos (po starożytnemu Likabet), skąd roztacza się widok na całe Ateny i okolicę (no dobrze, na okolicę średnio, bo miasto leży między górami, ale jeżeli chmury sprzyjają, to można zobaczyć morze). Dobre miejsce do podziwiania zachodów słońca (wschodów również, chociaż to znacznie mniej popularne;), a przy tym nie ograniczają godziny otwarcia (chyba że potrzebujemy kawy – knajpki się zamykają, owszem).

Mamy też Pireus – port z tradycją, zależnie od potrzeb można się po prostu przespacerować brzegiem morza (obserwując przy okazji Długie Mury z V w. p.n.e.), odwiedzić muzeum archeologiczne (również bogato wyposażone i ponoć wreszcie otwarte, bilety 3/2€), muzeum morskie czy okręt-muzeum „Averoffa” (któremu sąsiaduje rekonstrukcja antycznej triery – trierę można podziwiać, „Averoff” jest dostępny do zwiedzania za zawrotną sumę 1). To też wycieczka na ładnych kilka godzin.

Warto znaleźć trochę czasu i pospacerować po uliczkach Monastiraki i Plaki, dzielnic położonych pod Akropolem – można tu kupić pamiątki, mydło i powidło, trafić na targ staroci, robić zdjęcia na pocztówki, przysiąść w jednej z bardzo licznych knajpek (w żadnym poza zdjęciami wypadku nie należy liczyć, że będzie tanio;). Reprezentacyjna ulica Ermou zaprowadzi nas na Syntagmę (kolejny stały punkt wycieczek to zmiana warty przed budynkiem Parlamentu, najbardziej spektakularny wariant w niedzielne południe), a po drodze mamy szansę spotkać muzyków, artystów i pana kataryniarza. Na spacery po zapadnięciu zmroku nadają się najlepiej deptaki u stóp Akropolu, skąd można podziwiać oświetlony Partenon, widok zaiste romantyczny (nie no, naprawdę ładnie wygląda).

 

Sklep

Odkryj Grecję

Booking.com

Sign In or Create Account

Do zobaczenia ponownie! :)