Nasz portal właśnie powstaje. :) Zapraszamy do współtworzenia i regularnego odwiedzania! Redakcja
A+ A A-

Kreta Zachodnia i Wschodnia - co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć na Krecie Zachodniej?

Kreta Zachodnia jest przede wszystkim zielona, pełna urokliwych, romantycznych, małych miasteczek, typowo greckich wiosek i piaszczystych plaż. Jest to region idealny na wakacje z rodziną, miesiąc miodowy, czy wakacje w pojedynkę. Region dla tych co lubią zwiedzać i chodzić, ale też dla tych, którzy wolą opalanie i morskie kąpiele. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Plaże

Laguna Balos – oczywiście zdecydowanie najpiękniejsza plaża. Piaszczysta, duża, lazurowe morze, płytka woda. Dość dzika. Najlepiej dostać się tam statkiem od strony morza, ale można próbować również z sukcesem samochodem z góry. Warto dodać, że z góry wychodzą najpiękniejsze zdjęcia.

     

 

Elafonisi – kolejna piękna kreteńska plaża. Nieco bardziej przystosowana turystycznie z łatwiejszym dojazdem. Piaszczysta, wielokolorowa – głównie biały kolor przechodzący w różowy dzięki milionom muszelek. Woda lazurowa, płytka.

 

Preveli – najpiękniejszy gaj palmowy. Znajduje się na południu wyspy, niedaleko miejscowości Plakias. Z Damnoni można się tam dostać statkiem. Samochodem dojazd jest dość łatwy, ale kursują tam też miejskie autobusy. Przede wszystkim przepiękna plaża otoczona wieloma palmami. Miejsce, gdzie rzeka łączy się z morzem. Bardzo zielono i zdecydowanie inaczej.

   

Małe miasteczka

Plakias i Damnoni – bardzo spokojne, jeszcze mało turystyczne miejscowości. Typowo greckie. Położone wśród gajów oliwnych i drzew cytrusowych. Kilka tavern, serwujących grecką, smaczną i prostą kuchnię. Zawsze świeżą. Przez to, że ciągle jeszcze nie ma tam tak wielu turystów, można lepiej poznać grecką kulturę.

   

Kavros – miejscowość dość dobrze znana klientom polskich biur podróży. Mała urokliwa. Dość spokojna. Wyróżniają ją długie i piaszczyste plaże, przypominające plaże nad Bałtykiem. Tylko morze cieplejsze.

Jezioro Kournas – jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Oddalone około 10 km od miejscowości Kavros. Można tam dojechać turystyczną kolejką, samochodem albo dojść na piechotę. Przy jeziorze znajduje się kilka tavern. Nawet z miejscami noclegowymi. Można przenocować, zostać na kilka dni. Będąc zaledwie jeden dzień na pewno warto wypożyczyć rower wodny lub kajak i sobie popływać po jeziorze. Klimat na pierwszy rzut oka nie kojarzący się z Grecją.

   

Romantyczne miasta

Chania – dawna stolica Krety. Miasteczko wyjątkowo urokliwe. Widać duże wpływy tureckie – m.in. pozostały meczet. Przepiękny port z niezliczoną ilością tavern, kawiarni i barów. Zdecydowanie miejsce dla romantyków.

      

Rethymno – zdecydowanie najpiękniejsze miasto na Krecie. Znaczne wpływy weneckie – małe uliczki, ozdobione kwiatami. Stare kamieniczki, wąskie przejścia. Nad portem góruje twierdza, z której można podziwiać widok na tawerny, restauracje i bary. Miasto oferujące również bogate atrakcje nocne.