Nasz portal właśnie powstaje. :) Zapraszamy do współtworzenia i regularnego odwiedzania! Redakcja
A+ A A-

GRECJA – MOJA DROGA – przewodnik subiektywny

GRECJA – MOJA DROGA – przewodnik subiektywny

Zastanawiam się raz na jakiś czas co mnie sprowadziło na tę drogę i co mnie tą drogą prowadzi? Dlaczego tutaj czuję się u siebie i dlaczego ten kraj na południu Europy stał się moim duchowym domem, wybudowanym gdzieś w ogrodzie Epikura… a może to nie jest dom tylko wędrówka za Sokratesem z nieznośnymi pytaniami, na które odpowiada mi kolejnym pytaniem… a może to złoty porządek odnaleziony w rzeczywistym świecie mnie tu sprowadził? Nie wiem, nie szukałam tego a znalazłam lub znajduję nieustannie. Po prostu pewnego razu przyjechałam tu i ciągle wracam nienasycona.

Pracuję tutaj prowadząc turystów utartymi szlakami ale też skręcam to tu, to tam, w każdej wolnej chwili, odkrywając dla siebie kolejny cud. Zdarzyło mi się wynająć samochód i przejechać setki kilometrów. Tutaj jeździ się świetnie , po doskonałych w większości drogach, prawie pustych bo główny ciężar transportu przejęło na siebie morze. Nic nie zasłania krajobrazu, można się napawać jego pięknem do woli. Jednak mój ulubiony sposób docierania do nowych miejsc to podróż autobusem. Autobusami przemieszczają się głównie tubylcy, bardzo rzadko turyści. Można nimi dojechać wszędzie, nawet na niektóre wyspy. Są wygodne, kierowcy pomocni a Grecy sympatyczni. Na wyspy jednak najczęściej ruszam promem lub szybszym wodolotem, czasami, bardzo rzadko lokalnym samolotem. Jak widać przemieszczanie się w krainie światła jest łatwe, dostępne i bezproblemowe – każdy napotkany na tej drodze, choć trochę posługuje się współczesną greką czy łaciną, czyli językiem angielskim. Wszędzie, gdzie trafiam czeka na mnie niespodzianka – miejsce ciekawsze, piękniejsze, bardziej niezwykłe niż się spodziewałam.

Pewnego razu odkryłam, że całego świata nie poznam, wszystkich książek nie przeczytam więc dlaczego nie wytyczyć sobie drogi przez życie bardziej realnej, tej która pozwoli mi poznać czy zbliżyć się do poznania jednej krainy, Grecji kontynentalnej i jej archipelagów, a nawet miejsc, gdzie kiedyś była i pozostawiła po sobie ślad. Przeczytać książki, które powstały w Grecji, dotyczą Grecji czy ich akcja dzieje się w Grecji. To oczywiście plan na wiele lat, temat rzeka ale bardziej spójny i dający się ogarnąć, choć odrobinę łatwiej niż „świat cały”. W moich wyborach nie kierowałam i nie kieruję się żadnym porządkiem, planem, chronologią ani przewodnikiem. Pasował prom, autobus, czas. Chciałam to miejsce zobaczyć, prędzej czy później i ruszałam i ruszę w drogę. Wiem jednak to, że zakończę tę peregrynację Itaką, bo jak pisał aleksandryjski Grek, wspaniały Konstanty Kawafis …Itaka dała Ci tę piękną podróż. Bez Itaki nie wyruszyłbyś w drogę… Byłam już blisko, widziałam jej brzeg z sąsiedniej wyspy…..ale jeszcze się tam nie wybieram. Na razie zapraszam do Monemwazji. Kalo Taxidi (dobrej podróży).

KSIĄŻKA, NA KTÓRĄ TRAFIŁAM Z MOJEGO KLUCZA OSTATNIO TO „PO ROZSTANIU” ZERUYA SHALEV. To izraelska autorka, akcja toczy się głównie w Jerozolimie ale…”Ela Miller bada historię greckiej wyspy Tery, którą zniszczył wybuch wulkanu…” To piękna książka i gdyby nie moja droga, zapewne nigdy bym na nią nie trafiła.

Anna Tupaczewska

przewodnik po Grecji

 

 

 

Sklep

Odkryj Grecję

Booking.com

Sign In or Create Account

Do zobaczenia ponownie! :)